Menu Close

Mobiliosios slaugos komandos laukia lyg atvykstančio giminaičio

Dainų PSPC mobili slaugos komanda viena iš pirmųjų pradėjo veiklą. Pirmieji žingsniai padaryti dar 2019 metų spalį, kuomet trys slaugytojos pradėjo lankyti pacientus namuose. Šiuo metu LR Sveikatos apsaugos ministerija aiškiau yra detalizavusi slaugos namuose paslaugų reglamentavimą.

Šiuo metu mobilioje slaugos komandoje dirba penkios slaugytojos. Medikės neslepia, pradžia buvo itin sunki emociškai, nes žmonės nepasitikėjo, kartais neįsileisdavo, vadindavo tikrintojais. Viena slaugytoja dėl tokio emocinio krūvio net norėjo palikti darbą, tačiau pavyko ją įkalbėti likti. O vos per keletą mėnesių mobiliosios slaugos komandos darbuotojos pelnė pasitikėjimą ir dabar yra labai laukiamos ir mylimos. Anot jų, dažnam aplankytam reikia ne medikamentinės pagalbos, o gero žodžio, supratingo pašnekovo ir pagalbininko buityje.

Dainų PSPC Slaugos administratorė Irena Prichockienė sako, kad mobili slaugos komanda dabar yra pakeitusi kadaise buvusius seselių apsilankymus namuose. Tiesa, mobili slaugos komanda veikia išvien su šeimos gydytoju ir bendrosios praktikos slaugytoja. Įprastai, pirmąjįkart namuose pacientą aplanko šeimos gydytojo bendrosios praktikos slaugytoja ir užpildo slaugos paslaugų poreikio nustatymo klausimyną. Tuomet šeimos gydytojas įvertina situaciją, paciento būklę ir išrašo siuntimą asmens sveiktos priežiūros namuose paslaugoms gauti. Būtent tada į darbą įsijungia mobilioji slaugos komanda. Taip organizuojant darbą nuo slaugytojų, dirbančių su šeimos gydytoju, nuimtas krūvis vykti pas pacientus į namus po priėmimo valandų. Tiesa, būna situacijų, kai jų dalyvavimas visgi yra būtinas.

Bendrosios praktikos slaugytojai pas pacientą nuvykti ir suteikti pagalbą yra skirta valanda, o slaugytojo padėjėjai iki 2 valandų, nes skiriasi darbo pobūdis ir funkcijos. Tiesa, kartais moterys padaro ir daugiau nei numato jų pareigos. “Daro viską, ką darydavo apylinkės seselės ir dar daugiau. Kartais net tai, kas neįeina į jų pareigas, tačiau liepia širdis. Būna, kad nereikia iki vaistinės palydėti, nagučius nukirpti ar tiesiog nuraminti geru žodžiu. Būna, kad pakanka nuraminti, paguosti, nes žmonės jaučiasi vieniši, artimieji užsienyje, įsibaugina, stresuoja”, – sako I. Prichockienė.

Šiuo metu mobilios slaugos komandos linijos telefonas netyla, o namuose lankomi pacientai nekantriai laukia slaugytojų nuo ankstyvo ryto, net jei šių vizitas suplanuotas popiet. Paklaustos ar taip buvo visada, moterys atvirauja. “Pradžia buvo emociškai sunki, buvo net darbuotojų, kurios sakė negalinčios dirbti, nes psichologiškai sunku eiti ten, kur esi visiškai nelaukiamas. Pradėjome dirbti nedėkingu laiku, tuoj pat karantinas prasidėjo. Buvo visko: neįsileido, sektantais išvadino, bijojo, kad ateiname neįgalumo grupių atimti. Keletą mėnesių į mus žiūrėjo įtariai ir nepatikliai. Situacija kardinaliai pasikeitė. Dabar esame daugiau nei laukiamos, gerbiamos ir mylimos. Mūsų laukia kaip šeimos narių”, – pasakoja Dainų PSPC mobilios slaugos komandos koordinatorė Dalia Stonienė.

Namuose lankomi pacientai – įvairūs, vieni apatiški, todėl reikia įkvėpti gyvenimo džiaugsmo, kiti tiesiog yra per silpni ateiti į gydymo įstaigą, todėl sveikatos specialistų vizitai namuose jiems yra būtini.

Grįžusios į Dainų PSPC mobilios slaugos komandos slaugytojos visą informaciją apie lankytą pacientą perduoda šeimos gydytojams.

Mobili slaugos komanda dirba darbo dienomis ir savaitgaliais nuo 8 iki 20 val.

Kviečiame įvertinti VšĮ Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro paslaugų kokybę.

APKLAUSOS ANKETA