Menu Close

Dažniausiai užduodami klausimai

Ką daryti susirgus?

Pastebėjus pirmuosius galimos ligos simptomus – aukšta kūno temperatūra, šaltkrėtis, bendras silpnumas, raumenų ir kaulų skausmai, užsikimšusi nosis ar sloga, gerklės perštėjimas ar skausmas, kosulys, galvos ar akių skausmas būtina:

– Mažinti kūno temperatūrą (jei išgėrus vaistus temperatūra nenukrito, pasitikslinti ar pakankama vaisto dozė),

– Gerti pakankamai skysčių,

– Ilsėtis, atidėti visus darbus,

– Reguliariai vėdinti patalpas,

– Jei karščiuojate ilgiau nei 3-4 dienas, būtina pakartotinai pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju dėl galimų  komplikacijų ir tikslingesnio gydymo;

Kaip man gauti siuntimą?

Siuntimą gydytojo specialisto konsultacijai gydytojas (šeimos gydytojas arba gydytojas specialistas) išduoda ne pagal paciento norą, o pagal poreikį, atsižvelgdamas į paciento sveikatos būklę.

Šeimos gydytojas siuntimą pas gydytoją specialistą pacientui gali išduoti, kai mano, kad reikalinga gydytojo specialisto pagalba norint nustatyti tikslią diagnozę ar įvertinti pacientui skiriamą gydymą.

Gydytojas specialistas siuntimą pacientui gali išduoti, jeigu jo konsultacijos metu paaiškėja, kad reikalinga ir kitos profesinės kvalifikacijos gydytojo specialisto konsultacija (pvz., pacientą konsultavęs kardiologas nusprendžia, kad reikalinga endokrinologo konsultacija ar akių ligų gydytojo konsultacija ir pan.).

 

 Siuntimas – tai gydytojo kreipimasis į kitą gydytoją, siekiant gauti konsultaciją dėl paciento sveikatos būklės, diagnozės nustatymo ar patikslinimo, gydymo taktikos ar darbingumo, pateikiant informaciją apie pacientui iki siuntimo nustatytą diagnozę, atlikus tyrimus ir konsultavusių gydytojų specialistų išvadas, taikytą gydymą bei užpildant nustatytos formos medicinos dokumentus.

Nuo 2023 m. kovo 30 d. siuntimai gydytojų specialistų konsultacijoms galioja iki 180 dienų, o siuntimas dėl fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo konsultacijų galioja iki 60 dienų.

Atkreipiame dėmesį, kad 180 dienų galioja visi siuntimai, kurių galiojimas pagal ankstesnę tvarką dar nebuvo pasibaigęs, t. y. išrašyti ne anksčiau kaip prieš 60 dienų nuo pokyčio įsigaliojimo datos – 2023 m. kovo 30 d.

Siuntimo gydytojo specialisto konsultacijai nereikia dėl:

  1. būtinosios atitinkamo specialisto pagalbos;
  2. gydytojo dermatovenerologo konsultacijos;
  3. ilgalaikės paciento sveikatos būklės stebėjimo (vadovaujantis LR SAM 2014-02-28 įsakymu Nr. V-288).

Konsultacijos metu pagal gydytojo specialisto kompetenciją atliekami visi pacientui būtini tiriamieji bei gydomieji veiksmai ir teikiami patarimai siuntusiajam gydytojui, pacientui. Konsultacijų, apmokamų PSDF lėšomis, skaičius yra nustatytas remiantis sutartimi su ligonių kasa.

Svarbiausia – kreiptis į tas gydymo įstaigas, kurios yra sudariusios sutartį su TLK. Tik tokiu atveju paslaugos bus kompensuojamos PSDF lėšomis.

– Ar reikalingas šeimos gydytojo siuntimas pakartotinei gydytojo specialisto konsultacijai?

Tais atvejais, kai pacientas pirmą kartą atvyksta konsultuotis, turėdamas šeimos medicinos paslaugas teikiančio gydytojo siuntimą, o gydytojas specialistas paskiria apsilankyti pakartotinai, nes nepavyksta visos reikiamos pagalbos suteikti pirmojo apsilankymo metu (pvz., reikia įvertinti paskirtų tyrimų rezultatus arba atlikti papildomą tyrimą, priskirtą gydytojo specialisto kompetencijai, arba įvertinti gydymo efektyvumą), pakartotiniems apsilankymams naujo siuntimo neturi būti reikalaujama.

-Ar reikalingas siuntimas pas gydytoją specialistą, kuris stebi lėtine liga sergantį pacientą?

Šeimos medicinos paslaugas teikiančio gydytojo siuntimas pas gydytoją specialistą reikalingas tik pirmajam apsilankymui paciento, kuris bus stebimas pagal Ilgalaikio pacientų, sergančių lėtinėmis ligomis sveikatos būklės stebėjimo tvarką (SAM įsakymas). Gydytojui specialistui patvirtinus ilgalaikės stebėsenos poreikį, pacientas toliau lankosi pas gydytoją specialistą, o siuntimas galioja visą laikotarpį, kol vykdoma ilgalaikė stebėsena dėl lėtinės ligos.

-Ar gali siuntimą turintis pacientas pasirinkti, kurioje įstaigoje bus suteikta konsultacija?

Pacientas gali pasirinkti gydytoją specialistą bet kurioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, turinčioje sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK) dėl gydytojų specialistų paslaugų išlaidų apmokėjimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF).

-Šeimos gydytojas siunčia pacientą pas kelis gydytojus specialistus. Ar jis gali kelis siuntimus pas skirtingus specialistus išduoti tą pačią dieną?

Taip, gali.

-Ar šeimos ir kitų gydytojų paslaugos poliklinikoje mokamos?

Prisirašiusiems prie poliklinikos ir draustiems privalomuoju sveikatos draudimu asmenims šeimos medicinos paslaugos teikiamos nemokamai, išskyrus SAM įsakymais nustatytais atvejais (pvz., periodiniai profilaktiniai patikrinimai dėl darbo, teisės vairuoti ir kt.). Išsamiau skaityti poliklinikos svetainės skiltyje Paslaugos. https://www.dainupspc.lt/paslaugos/

-Kiek laiko galioja siuntimas pas gydytoją specialistą?

Siuntimo galiojimo laikas skaičiuojamas nuo jo išrašymo dienos iki paciento užregistravimo gydytojo specialisto priėmimui arba įregistravimo į eilę gydytojo specialisto paslaugoms gauti.

Pas gydytoją specialistą dėl konsultacijos reikia užsiregistruoti per 180 kalendorinių dienų – tiek laiko galioja siuntimas. 

Pas kokius specialistus nereikia siuntimo?

Siuntimo nereikia, kai asmuo kreipiasi į gydytoją dermatovenerologą (dėl odos ir venerinių ligų), tik svarbu įsitikinti, kad šis specialistas dirba gydymo įstaigoje, pasirašiusioje sutartį su TLK.

-Kokios ligų prevencijos programos vykdomos Lietuvoje?

Šiuo metu Lietuvoje vykdomos 5 ligų prevencijos programos: gimdos kaklelio vėžio, krūties vėžio, prostatos (priešinės liaukos) vėžio, storosios žarnos vėžio bei širdies ir kraujagyslių ligų prevencinės programos. Nuoroda svetainėje https://www.dainupspc.lt/paslaugos/nemokamos-sveikatos-tikrinimo-programos/

-Kur kreiptis norint pasitikrinti pagal prevencijos programas?

Norint pasitikrinti pagal prevencines programas, pirmiausia reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

-Kokie vaikų skiepai yra apmokami iš PSDF?

Lietuvoje vaikai skiepijami pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Vaikai nemokamai skiepijami nuo 14 infekcinių ligų: tuberkuliozės, hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, pneumokokinės infekcijos, tymų, epideminio parotito, raudonukės, žmogaus papilomos viruso, Haemophilus influenzae, meningokokinės ir rotavirusinės infekcijų vakcinomis.

Mokėti už šiuos skiepus nereikia – už juos ligonių kasos sumoka iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų.

-Ką daryti, jeigu vaiko laiku nepaskiepijo?

Jei vaikas laiku nepaskiepijamas, jam sudaromas individualus skiepijimų kalendorius pagal indikacijas, nurodytas vaistinių preparatų charakteristikų santraukose.

Vaikai neskiepijami tik labai retais atvejais, pvz., dėl sunkių ligų ar nusilpusios imuninės sistemos (apie tai tėvus ar globėjus turi informuoti gydytojas).

-Ar iš PSDF kompensuojamas skiepas nuo vėjaraupių?

Vakcinos nuo vėjaraupių nėra kompensuojamos iš PSDF biudžeto.

-Kaip prisirašyti prie gydymo įstaigos ir pasirinkti šeimos gydytoją?

Gyventojų prirašymas prie poliklinikos vykdomas vadovaujantis SAM įsakymu patvirtinta tvarka. Išsamiau apie prirašymą poliklinikoje skaityti https://www.dainupspc.lt/administracine-informacija/istatai/

-Ar gali pacientas pakeisti šeimos gydytoją?

Taip. Jeigu pacientas pageidauja pakeisti savo šeimos gydytoją, jis gali pasirinkti kitą, dirbantį poliklinikoje, išskrus gydytojus, prie kurių pacientų prirašymas yra sustabdytas. Tokiu atveju reikės užpildyti nustatytos formos prašymą. Informacija teikiama poliklinikos statistikos kab. telefonu (41) 460 061 arba skambučių centro telefonu (41) 552 813.

Jeigu gydantis šeimos gydytojas išeina iš darbo, įstaigos administracijos paskirti atsakingi asmenys informuoja pacientus. Jeigu asmuo pats nepasirenka šeimos gydytojo, kitą gydytoją paskiria gydymo įstaigos administracija.

-Kam Mobilioji slaugos komanda teikia ambulatorines slaugos paslaugos namuose?

Ambulatorinės slaugos paslaugos namuose (ASPN) teikiamos pacientams, kuriems šeimos gydytojas, vadovaudamasis SAM patvirtintu Ambulatoriniu slaugos paslaugų namuose teikimo aprašu, kuris nustato ASPN poreikį, ir išduoda siuntimą šioms paslaugoms gauti.

Kviečiame įvertinti VšĮ Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro paslaugų kokybę.

APKLAUSOS ANKETA