Spalio 1 d. Dainų pirminės sveikatos priežiūros centras organizavo nuotolinę konferenciją apie antimikrobinių vaistų skyrimo, racionalaus vartojimo bei atsparumo prevencijos klausimus. Renginio metu pranešimus aktualia tematika pristatė Šiaulių teritorinės ligonių kasos Kontrolės skyriaus vedėja D. Ozolienė, skaičiusi pranešimą – „TLK informacija apie kompensuojamųjų antibiotikų skyrimo problemas“. Antrąjį pranešimą pranešimas – „Saugus antimikrobinių vaistų skyrimas, racionalus vartojimas ir atsparumo prevencija“ – pristatė Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro infekcijų kontrolės specialistė D. Taunytė. Abi lektorės atkreipė dėmesį į tai, jog ne tik Šiaulių, bet ir visose Lietuvos gydymo įstaigose antimikrobinių vaistų skyrimas turėtų būti tikslingesnis ir atsakingesnis.
Sveikinimo žodį tarusi Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė A. Koncienė atkreipė dėmesį, kad nuotolinės konferencijos tema pasirinkta tikslingai: „Bendras darbas ir sveikatos priežiūros įstaigų komunikavimas tarpusavyje yra itin svarbus, kad galėtumėme rasti tvarius sprendimus išlaikyti efektyvią kovą su infekcinėmis ligomis. Besiformuojantis antibiotikų atsparumas kelia daug iššūkių gydytojas, visuomenei, mokslinei bendruomenei“.
Kompensuojamųjų antimikrobinių vaistų skyrimas
Šiaulių teritorinės ligonių kasos Kontrolės skyriaus vedėja D. Ozolienė kalbėjo apie kompensuojamųjų antimikrobinių vaistų skyrimą Lietuvos gydymo įstaigose. Lektorė priminė, kad praėjusiais metais buvo patvirtintos nacionalinės antimikrobinių preparatų skyrimo gairės. „Jeigu pasižiūrėsime šalyje, šių metų pirmą pusmetį išrašytus antimikrobinius vaistus, matysime, kad 43 proc. visų receptų buvo išrašyti nesilaikant atnaujintų gairių. Tai yra ligoms, kurioms tas vaistas yra neskirtas“, – dėmesį atkreipia D. Ozolienė. Aptardama statistinius duomenis lektorė patikslino, kad daugiausiai netinkami antibiotikai buvo skirti gydyti bronchitui, tonzilitui, faringitui, ūminei kvėpavimo takų infekcijai ir kt.
Svarbu mažinti antimikrobinio atsparumo plitimą
Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro infekcijų kontrolės specialistė D. Taunytė, remdamasi Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), aktualizavo problemą su kuria susiduriama visame Europoje ir visame globaliai visame pasaulyje. Tai lemia bakterijų, grybelių ir parazitų savybės ilgainiui prisitaikyti prie jiems naikinti skirtų antimikrobinių medžiagų poveikio. Mažėjant antimikrobinių medžiagų (taip pat ir antibiotikų) veiksmingumui, išgydyti įprastines infekcijas darosi vis sunkiau arba neįmanoma. „Kalbant apie racionalų vaistų vartojimą svarbu atkreipti dėmesį, kad čia svarbi gydytojo ir paciento komunikacija – kai optimalų gydymo laikotarpį pacientui skiriamos individualios, tinkamiausių jo klinikinei būklei gydyti vaistų dozes, kai gydytojas atsakingai atsižvelgia į sergančiojo ligą, amžių, kitas sveikatos ypatybes. Tą stiprinti siekiame ir Dainų pirminės sveikatos priežiūros centre“, – apie racionalų vaistų skyrimą pasakoja D. Taunytė.
Lektorės teigimu infekcijų kontrolė atlieka esminį vaidmenį mažinant antimikrobinių preparatų atsparumo plitimą, kadangi infekcijų kontrolės programos dažnai apima antibiotikų naudojimo tvarką. Tam, kad antibiotikai būtų skiriami atidžiai įvertinus jų būtinybę ir tik tada, kai tiksliai nustatytas patogenas ir jo jautrumas. D. Taunytė sako, kad ir vakcinos gali padėti sumažinti antimikrobinio atsparumo plitimą.
Taunytė pristatė, kad remiantis Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro statistiniais duomenimis gripo sezonas piką pasiekė sausio-vasario mėnesiais. Anot lektorės taip gali būti dėl kelių priežasčių – svarbu atsižvelgti į klimato kaitą, ir reikėtų stebėti vakcinacijos datas. Kvėpavimo sistemos ligomis daugiausiai pacientų fiksuota sausi-vasario mėnesiais. „Noriu atkreipti dėmesį, kad mūsų pacientai šių metų liepą ir rugpjūtį ganėtinai dažniau kreipėsi dėl kvėpavimo takų ligų, simptomų, lyginant su praėjusiais metais. Galbūt kovidas mus išmokė dažniau ir išsamiau tirtis“, – mintimis dalijosi lektorė.
Nuotolinėje konferencijoje dalyvavo virš 20 Šiaulių miesto sveikatos priežiūros įstaigų – dėkojame už jūsų aktyvumą ir įsitrakimą. Apie kitą konferenciją ir jos temą gydymo įstaigas informuosime artimiausiu metu.
Nuotolinė konferencija organizuota vadovaujantis 2024 m. sausio 3 d. Šiaulių miesto savivaldybės mero potvarkiu Nr. 5 „Dėl bendradarbiavimą sveikatinimo veiklos klausimais organizuojančių įstaigų skyrimo“.