Menu Close

VšĮ Dainų pirminės sveikatos priežiūros centras, minėdamas Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną, skatina žmones kalbėti.

Savižudybė yra sąmoningas savo paties gyvybės nutraukimas. Tai – sudėtinga problema, kuri neturi kokios nors vienintelės priežasties ar paaiškinimo. Vis dėlto daugumos savižudybių galima išvengti.

Jei šalia jums esantis žmogus kelia nerimą, nebijokite jo paklausti. Atvirai ir nuoširdžiai paklausus asmens ar jis galvoja apie savižudybę, skatindami apie tai pasikalbėti ir nuoširdžiai išklausydami, tikrai nepastūmėsite jo link savižudybės, o atvirkščiai – padėsite jos išvengti. Kai jūs paklausiate, parodote, kad jums rūpi, kad nesmerkiate žmogaus. Ir net jei asmuo apie tai negalvoja, paklausdamas parodote, kad juo rūpinatės.

Atpažinti asmens polinkį į savižudybę gali padėti tokie ženklai, kaip:
– žodžiai: „viskas atsibodo“, „aš daugiau nieko nenoriu“, „geriau jau viską baigti“, „viskas beprasmiška“, „nesąmonė, geriau jau nebūtų manęs čia“;
– kalba taip, tarsi nori atsisveikinti, pasakyti, kad jau „viskas baigta“;
– nebeužsiima sau patinkančia veikla, tampa vangus;
– dažnai kalba apie mirtį;
– dideli išgyvenimai ir netektys, žmogus nebemato tikslo gyventi.

Ką daryti ir kaip padėti?
– nesumenkinkite žmogaus problemų, net jei jums ir atrodo, kad tai smulkmena, kažkam tai gali reikšti labai daug;
– paskatinkite išsikalbėti, išreikšti savo jausmus, pvz. ,,Papasakok man, kas tave neramina“;
– nuoširdžiai klausykite, nepertraukite, NESAKYKITE, kad „…ir man, ir visiems taip būna, nieko tokio, praeis“;
– nepalikite žmogaus vieno, skirkite visą dėmesį jam;
– parodykite nuoširdumą: „Aš matau, kad tu nusiminęs ir man tai tikrai rūpi, aš esu čia, kad tau padėčiau“;
– jeigu reikia, nuoširdžiai pasiūlykite specialistų pagalbą, padėkite ją surasti bei paskatinkite nedelsiant kreiptis. Nepalikite asmens, kol jis nesusitars dėl susitikimo su specialistu.

Pasaulio sveikatos organizacija 2022 m. šios dienos minėjime kviečia „kurti viltį veiksmais”. Tai reiškia, kad visuomet yra alternatyva savižudybei ir tai gali būti kiekvieno iš mūsų perduodama žinutė savižudybės grėsmę patiriančiam žmogui.

Sveikatos apsaugos ministerija kartu su Higienos instituto Psichikos sveikatos centru pradėjo tris mėnesius truksiančią komunikacijos kampaniją skirtinguose Lietuvos miestuose. Ja viešinamas kreipimasis „Labas, kaip tu jautiesi?” gali būti padedančio išvengti savižudybės pokalbio pradžia.

Kviečiame įvertinti VšĮ Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro paslaugų kokybę.

APKLAUSOS ANKETA